Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Nowy numer 4(107) Wiadomości Bocheńskich

Nowy, zimowy numer „Wiadomości Bocheńskich”

       Ukazał się w sprzedaży nowy, zimowy numer „Wiadomości Bocheńskich”, kwartalnika społeczno-kulturalnego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

       Rozpoczyna go artykuł pana Stanisława Mroza „Pobożność górników” na szerokim tle historycznym. Pani Elżbieta Misiak z Warszawy nawiązując do wystawy o Muzeum w Rapperswil, którą gościliśmy z końcem sierpnia b.r. w „Domu Bochniaków”,  pisze o historii tego polskiego Muzeum i prowadzi czytelników śladem polskich pamiątek w Szwajcarii, przypominając wysiłki, jakie podejmowano aby je ocalić i utrwalić pamięć o wielkich, zasłużonych i uznanych Polakach, o żołnierzach polskich, którzy tutaj mają także swoje groby.
       Stanisław Kobiela przedstawia sylwetkę słynnego rotmistrza Witolda Pileckiego, „ochotnika do Auschwitz”, pokazuje strukturę i funkcjonowanie w KL Auschwitz utworzonego przez niego ruchu oporu (Związek Organizacji Wojskowych) i okoliczności ucieczki z obozu właśnie do Bochni. Pani Anna Rudek-Śmiechowska z Warszawy w artykule „Kilka słów na papierze” pisze o historii znajomości i przyjaźni bocheńskiej rodziny Wójcików z warszawską rodziną Mortkowiczów, która po powstaniu warszawskich, w transporcie wysiedlonej ludności z Warszawy przybyła do Bochni z końcem października 1944 r.

     W związku ze śmiercią światowej sławy polskiego dyrygenta Jerzego Katlewicza, honorowego obywatela Bochni Stanisław Kobiela przypomina jego artystyczną karierę i silne związki, jakie łączyły go  z Bochnią i Żegociną i Stowarzyszeniem Bochniaków. Pani Maria Kurtiak-Porada z Jaworzyny Śląskiej we wspomnieniach „Człowieczy los” opowiada własne przeżycia i  gehennę jej rodziny na Syberii.

     Dr hab. Teofil Wojciechowski pisze o krwawym boju o Jurę Krakowską pod Krzywopłotami, stoczonym z Rosjanami przez I Brygadę Legionów Józefa Piłsudskiego, a Jarosław Przybyło w ciekawym reportażu z Wołynia przypomina udział sekcji rekonstrukcyjnej Bochniaków w odnawianie w 2015 r.  na Wołyniu polskich nekropolii w Rożyszczach, pod Kostiuchnówką i udziale w uroczystościach patriotycznych w Polskim Lasku.

      Prof. Władysław Kupiszewski z Oddziału Warszawskiego Bochniaków przedstawia czytelnikom ciekawe zagadnienia astronomii ludowej, a prof. Jan Pinowski także z Oddziału Warszawskiego kontynuuje swój cykl „Nowa Zelandia kontynent bez ssaków”. Relację z wycieczki po bocheńskiej kopalni soli działaczy Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaprzyjaźnionego ze Stowarzyszeniem Bochniaków złożyła pani Felicja Wieczorek, sekretarz tego Stowarzyszenia. Anna Szewczyk przypomina natomiast kopalnię soli w rumuńskiej miejscowości Kaczyka, zamieszcza sporo ciekawych informacji i fotografii z tej uroczej miejscowości i kopalnianych podziemi. Kopalnię tę 200 lat temu budowali górnicy z Bochni i Wieliczki.

      Pani prof. Michalina Pięchowa opisuje zjazd 50-lecia matury absolwentów Liceum Pedagogicznego w Bochni. Relację z uroczystości otwarcia Żydowskiej Trasy Pamięci 7 września br. przedstawia Stanisław Kobiela. Pisze także o propozycjach nazw dla nowych ulic Bochni.

      Jak zwykle bogaty jest dział KRONIKA pokazująca działalność Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni i naszego Stowarzyszenia. Pani Janina Glazur z Krakowa napisała piękne wspomnienie o swoich koledze z harcerstwa druhu Andrzeju Kamińskim.

     Stowarzyszenie nasze utrzymuje liczne serdeczne kontakty z innymi Stowarzyszeniami w Polsce i za granicą. Jednym z nich jest Towarzystwo Przyjaciół Zarzecza w Chybiu, kultywujące pamięć po zalanej w 1954 r. wodami zapory goczałkowickiej wsi Zarzecze na Śląsku Cieszyńskim. Tym razem prezes tego Towarzystwa pani Grażyna Uchyła-Godziek informuje o powstaniu w Chybiu Zarzeckiej Izby Regionalnej. To piękna inicjatywa tego Towarzystwa. Okazuje się bowiem, że po nieistniejącej dzisiaj miejscowości pozostała nie tylko pamięć, ale także wyniesione z niej pamiątki kultury materialnej.

     W 2017 r. odbędą się obchody jubileuszowe 200-lecia gimnazjum i liceum
w Bochni. Warto zapamiętać, że gimnazjum w Bochni powstało w 1817 r. z inicjatywy bocheńskiego proboszcza ks. Piusa Riegera. Już obecnie powinny być podjęte prace przygotowujące ten ważny jubileusz. Piszą na ten temat Janina Kęsek i Stanisław Kobiela.

Na okładce prezentujemy fotografię „Planty salinarne nocą”  znanego bocheńskiego fotografa-amatora pana Pawła Klasy.


Wiadomości Bocheńskie można nabyć w bocheńskich kioskach ale również w siedzibie Stowarzyszenia – Domu Bochniaków i w sprzedaży internetowej.


(Cena numeru – 4 zł, a sprzedaży internetowej powiększona o koszty przesyłki – 1, 75 zł. Opłata za przesyłkę zagraniczną – 13 zł.)     

83. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

17 września 1939 r., na walczącą od 17 dni z nazistowskimi Niemcami Polskę, zdradziecko napadł ze wschodu kolejny sąsiad, sowiecka Rosja. 83. rocznicę tego wydarzenia uczciliśmy podczas bocheńskich obchodów na cmentarzu św. Rozalii. Obchodom towarzyszyła wspólna modlitwa ku czci ofiar

Czytaj więcej »

Nowy numer Wiadomości Bocheńskich – wiosna 2022 (132)

W sprzedaży dostępny jest nowy numer kwartalnika Wiadomości Bocheńskie, od trzydziestu lat wydawanego przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W 132 numerze Wiadomości Bocheńskich znajdą Państwo wiele ciekawych pozycji, m.in.: Reportaż Eweliny Mroczek o likwidacji bocheńskiego

Czytaj więcej »

Udział w uroczystościach w Dęblinie

4 września, na zaproszenie ppłk. mgr. inż. Jacka Zaniewskiego oraz Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, delegacja naszego Stowarzyszenia uczestniczyła w świętowaniu 101. rocznicy przybycia do Dęblina 15. Pułku Piechoty „Wilków”. 15 PP „Wilków” sformowany został 1 stycznia 1919 r.

Czytaj więcej »