Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Wieczór autorski z Wojciechem Kudybą

W dniu 18 listopada 2015 roku , w Domu Bochniaków odbył się wieczór autorski z prof. dr hab. Wojciechem Kudybą – autorem książki pt. „Nazywam się MAJDAN”. Przybyłych powitała pani Ewelina Mroczek – wiceprezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Spotkanie z autorem poprzedził występ chóru „ADORAMUS” działający przy kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie pod dyrekcją Krystyny Dziurdzia. Chór wykonał trzy utwory w układzie wielogłosowym i przyjęty został gromkimi brawami.

  W dalszej części wystąpił autor – Wojciech Kudyba przedstawiając swoją drogę artystycznego rozwoju, jak również kierunki swoich zainteresowań naukowych. Cytując obszerne fragmenty utworu porwał zebranych w swój świat, świat powieści-niepowieści, której głównym narratorem jest Petro Majdan, ukraiński doktorant kulturoznawstwa, europejski wyrafinowany intelektualista jednocześnie korzeniami tkwiący głęboko w swojej udręczonej Ojczyźnie. Przy okazji niejako można się było dowiedzieć o przenikaniu i korelacji świata powieści z własnymi elementami biografii autora. Ciekawość czytelników wzbudzały również prognozy dalszej przyszłości w relacjach naszych narodów polskiego i ukraińskiego w obecnie szybko zmieniających się warunkach.

Spotkanie dało również możliwość nabycia książki z autorską dedykacją.  

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »