Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Dokąd zmierzasz Bochnio?

Dokąd zmierzasz Bochnio?

Architekci przeciwko parkingowi na Placu im. Gen. Leopolda Okulickiego

   Na portalu internetowym bochnianin.pl ukazał się interesujący list otwarty zatytułowany „Dokąd zmierzasz Bochnio? – Głos bocheńskich architektów w sprawie budowy parkingu na Placu gen. Okulickiego”. Autorzy listu – architekci, panie Elżbieta Langer i Paulina Langer oraz panowie Piotr Langer, Krzysztof Kępa, Piotr Leo i Michał Chyla, odnoszą się w sposób spokojny, ale stanowczy i bardzo krytyczny do pomysłu budowania na Placu gen. Okulickiego podziemnego parkingu. Pytają: DOKĄD ZMIERZASZ BOCHNIO? Czy chcesz być komunikacyjnym węzłem – jednym z milionów podobnych do siebie miasteczek przesyconych zapachem spalin i dźwiękiem klaksonów, czy może miastem wyjątkowym – bez „nowoczesnych” skrzyżowań i parkingów na miejskich placach, ale za to miejscem spokojnym i przyjaznym dla ludzi? Wyrażają zaniepokojenie z powodu forsowania inicjatyw, które są krótkowzroczne i szkodliwe.

  Gratulujemy Autorom listu za mądre, stanowcze o odważne słowa krytyki. Dodajmy, że jeden „Środek” masowego przekazu w Bochni, zamiast zajmować się sprawami do których jest powołany, powtarza w kółko, że „parking jest potrzebny”, bez żadnej analizy kosztów społecznych i oceny nieodwracalnych zniszczeń zabytkowej Bochni, jakie mogą powstać.

 Komentowany artykuł znajdziesz  TUTAJ

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »