Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Bochniacy na legionowym szlaku

   Wystawa „Bochniacy na legionowym szlaku” to próba pokazania wielkiego udziału mieszkańców Bochni i Ziemi Bocheńskiej w legionach polskich Józefa Piłsudskiego, których celem było odzyskanie niepodległości Polski.  Bochnia uroczyście obchodzi  święto 11 Listopada. Składamy wówczas kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionowego, na którym wymieniono wiele nazwisk naszych rodaków poległych w latach 1914 – 1920 w tym wielu legionistów.  Znamy więc nazwiska ale nie znamy miejsc i okoliczności w jakich walczyli, umierali i gdzie zdobywali najwyższe odznaczenia na polach bitew. 
Wystawa uzupełnia naszą wiedzę na ten temat. Pokazuje, że do legionów szli także- często nawet bez zgody rodziców –  kilkunastoletni uczniowie  bocheńskiego gimnazjum –  jak np. Leopold Okulicki, Adam Jakliński, Julian Smajda, że w legionowych szeregach walczyli ci bochniacy, którzy mieli przed sobą wspaniałą karierę naukową jak np. dr Roman Grodecki,  literacką jak Jerzy Żuławski czy Edmund Bieder, albo adwokacką jak dr Stanisław Klimecki, jak również  wyrobnicy, ślusarze, murarze, górnicy i rolnicy. Pozwala poznać kim byli ci, którzy w tych latach wielkiej próby  nie wahali się iść do legionów i przelewać krew z Ojczyznę, jakimi cechami charakteru i umiłowaniem Ojczyzny się odznaczali, w których kampaniach brali udział, gdzie i w  jakich okolicznościach ginęli  lub jakich bohaterskich czynów dokonali.  Najwyższe odznaczenia bojowe nie były przyznawane po znajomości, ale za odwagę okazaną  na polu walki, a niejednokrotnie nasi rodacy liczący wówczas 16 czy 18 lat otrzymywali  je czasem dwukrotnie a czasem czterokrotnie. Nazwiskami  niektórych legionowych żołnierzy  nazwane są nasze ulice i place (Czumy, Jakubowskiego, Okulickiego, Turkowskiego).  Powinniśmy być  z naszych  legionistów,  których liczba może wynosić ok. 500 dumni  i dlatego powinniśmy odwiedzić wystawę, której uroczyste otwarcie nastąpi 23 października 2014 r. o godz. 17.30. Planujemy, że wystawa czynna będzie do końca stycznia 2015 r.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »