Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

XII Mecz szachowo-brydżowy Wieliczka-Bochnia

 Pierścień św. Kingi przyjechał do Bochni

26.07.2014r. w ramach Dni Św. Kingi w Wieliczce, w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” zorganizowało XII mecz szachowo-brydżowy Wieliczka-Bochnia, pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozła.

W skład szachowej drużyny Bochni wchodzili: Bogdan Kosturkiewicz – kapitan drużyny, Kamil Hodorowicz, Justyna Krcil, Jacek Tyrka, Marcin Tyrka, Piotr Widła.

Wieliczkę reprezentowali: Agnieszka Tracz – kapitan drużyny, Damian Bednarczyk, Łukasz Czaplak, Jan Krzysztof Duda, Krzysztof Kuta, Bartosz Ślęczka. Sędziował Jerzy Cholewa. Wynikiem 5:7 zwyciężyła drużyna z Bochni.

W meczu brydżowym zwyciężyła również drużyna z Bochni w składzie: Jan Paluch – kapitan drużyny, Bronisław Mucha, sędzia meczu, Andrzej Ołdakowski, Honoriusz Piech wynikiem 20:10 przed drużyną Wieliczki w składzie: Tadeusz Kubik-kapitan drużyny, Kuba Kłapa, Marek Sewiołło, Wacław Śliwa. 

Drużynom kibicowały: Wiesława Duda i Magdalena Golonka, kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. 

Ostatecznie w XII meczu szachowo-brydżowym zwyciężyła Bochnia otrzymując na rok pierścień Św. Kingi, dłuta Wacława Janowskiego, górnika-rzeźbiarza wielickiej kopalni. 

Nagrodę z rąk organizatorki Jadwigi Dudy prezesa Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” odebrał  Jan Paluch, współorganizator, v-ce prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Poczęstunek i upominki dla uczestników meczu ufundował Urząd Miasta i Gminy Wieliczka, za co wyrażamy serdeczne podziękowania. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i już „szlifujemy” formę na przyszły rok z nadzieją, że nagroda zagości na dłużej w Bochni.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »