Finał Konkursu Historycznego

 13 listopada 2013 r., w Oratorium św. Kingi w Bochni odbył się finał II edycji konkursu historycznego „Ziemia Bocheńska od przeszłości do współczesności”, który w tym roku, w związku ze 150 rocznicą wybuchu powstania styczniowego, odbywał się pod hasłem „Powstanie styczniowe – udział w nim obywateli Ziemi Bocheńskiej”.

Konkurs, zorganizowany wspólnie przez bocheński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, pod patronatem ks. infułata Zdzisława Sadki, starosty bocheńskiego Jacka Pająka oraz burmistrza miasta Stefana Kolawińskiego, został rozegrany na poziomie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Składał się z 3 etapów: szkolnego, międzyszkolnego i finału.
Pełna lista uczestników konkursu na szczeblu eliminacji międzyszkolnych:
Gimnazja:
Zuzanna Kasperek, Gimnazjum Nr 1 w Bochni    
Paweł Kącki, Gimnazjum w Trzcianie                
Katarzyna Krotos, Zespół Szkół w Starym Wiśniczu
Gabriela Majta, Gimnazjum w Drwini                       
Kacper Majta, Gimnazjum w Mikluszowicach                  
Karol Mróz, Gimnazjum w Trzcianie                           
Natalia Pieniądz, Gimnazjum w Mikluszowicach                 
Patrycja Szumańska, Gimnazjum Nr 1 w Bochni       
Gabriela Wilkosz, Zespół Szkół w Grobli
Szkoły ponadgimnazjalne:
Jadwiga Adamczyk, ZS Nr 2   
Grzegorz Banaś, ZS Nr 2       
Justyna Bielecka, ZS Nr 2        
Kamil Całka, ZS Nr 2         
Dawid Cieśla, II LO            
Aneta Drabik, ZS Nr 2           
Paulina Gacal, ZS Łapanów       
Michał Gorczyca, II LO              
Monika Irzyk, ZS Łapanów          
Alicja Kawala, ZSO                 
Magdalena Kępa, ZSO               
Żaneta Konopka, ZS Dąbrowica      
Anna Kubala, ZS Nr 3            
Agnieszka Kukla, ZS Łapanów      
Gabriela Leśniak, ZS Dąbrowica     
Tomasz Leśniak, ZS Dąbrowica    
Natalia Mazurek, ZS Łapanów     
Elżbieta Oleksy, ZS Nr 3           
Tomasz Paczyński, ZSO           
Magdalena Polek, ZS Nr 3          
Michał Przybyłko, ZS Łapanów      
Gabriela Rogowska, ZSO        
Agata Stokłosa, ZS Łapanów        
Korneliusz Styrna, ZS Nr 2          
Małgorzata Trzósło, ZS Dąbrowica
Ilona Wiechecka, ZSO            
Kinga Włudyka, ZS Nr 3        
Karolina Woźniak, ZS Dąbrowica
 Do finału w kategorii gimnazjalnej weszło 6 uczniów:

  • Paweł Kącki, Gimnazjum w Trzcianie
  • Katarzyna Krotos, gimnazjum w Zespole Szkół w Starym Wiśniczu
  • Gabriela Majta, Gimnazjum w Drwini
  • Karol Mróz, Gimnazjum w Trzcianie
  • Patrycja Szumańska, Gimnazjum Nr 1 w Bochni
  • Gabriela Wilkosz, gimnazjum w Zespole Szkół w Grobli                  

W kategorii szkól ponadgimnazjalnych do finału weszli:

  • Dawid Cieśla, II LO Bochnia
  • Michał Gorczyca, II LO Bochnia
  • Alicja Kawala, ZSO Bochnia
  • Tomasz Leśniak, ZS Dąbrowica
  • Tomasz Paczyński, ZSO Bochnia
  • Agata Stokłosa, ZS Łapanów.

Jury konkursowe obradowało w składzie: Ewelina Mroczek, Janina Kęsek i Stanisław Kobiela.
W kategorii gimnazjalnej trzy równorzędne pierwsze miejsca zdobyli:

  • Katarzyna Krotos
  • Patrycja Szumańska
  • Gabriela Wilkosz.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych po emocjonującym pojedynku zwyciężył Michał Gorczyca pokonując Tomasza Paczyńskiego.
 Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali nagrody pieniężne, książki i okolicznościowe upominki, ufundowane przez organizatorów i sponsorów.
Finaliści zaprezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom wiedzy, daleko wykraczającej poza obowiązkowy zakres materiału historycznego, przekazywanego w szkole.

Gratulujemy uczestnikom konkursu oraz nauczycielom prowadzącym.