Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Legiony, to żołnierska nuta

 Na żołnierską nutę odbyło się wspólne śpiewanie piosenek i pieśni legionowych w Domu Bochniaków, w dniu 14 listopada 2013 r. Na tę okazję przygotowany został śpiewnik, a wyboru piosenek i pieśni dokonali prowadzący spotkanie Danuta Dąbrowska i Bogdan Dźwigaj. 

Wśród pieśni znalazły się:
 • „Marsz I Brygady”. (Warto przypomnieć, że współautorami słów byli Tadeusz Biernacki – legionista I Brygady oraz Andrzej Hałaciński – oficer legionów, starosta w Brzesku a następnie Okocimiu, uczestnik kampanii wrześniowej, więziony w Kozielsku, zamordowany w Katyniu).
 • „Pierwsza Kadrowa” – sł. T. Oster – Ostrowski.
 • „Piechota”  – sł. Leon Łuskino.
 • „Maki” (Ej dziewczyno, ej niebogo lub Przekorna dziewczyna) – sł. K. Makuszyński, muz. S. Niewiadomski.
 • „Pobór na dziewczęta” – sł. Rozmir Soter-Rozbicki.
 • „Przybyli ułani” – sł. F. Gwiżdż.
 • „Ułani, ułani…” – autor nieznany.
 • „Pieśń o wodzu miłym” – sł. W. Kostek Biernacki.
 • „Jak to na wojence ładnie…” – sł. i muz. Władysław hr. Tarnowski.
 • „Orlątko” – sł. A. Oppman (Or-Ot), muz. E. Emski.
 • „Jeszcze jeden Mazur dziasiaj” – sł. L. Pomian-Łubiński.
 • „Taki kraj” – sł. Jan Pietrzak, muz. Z. Ray.
 • „I tak sobie śwista” – autorzy nieznani
 • „Marsz, marsz, Polonia”.
 • „Modlitwa strzelecka” – autor słów i melodii nieznany.
 Prym wiodły członkinie chóru na czele z p. Marią Korody-Chrzan przy akompaniamencie p. Sylwii Klejdysz. Wspólne śpiewanie zakończono Mazurkiem Dąbrowskiego.
Naszym wspólnym śpiewaniem w atmosferze Narodowego Święta Niepodległości nawiązujemy do 100 rocznicy powstania Legionów Polskich przypadającej w 2014 r.


Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »