Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Turniej brydżowo-szachowy w Wieliczce

  Z okazji Dni św. Kingi 20  lipca 2013 roku w Wieliczce w Magistracie rozegrano XI mecz szachowo-brydżowy Wieliczka-Bochna pomiędzy reprezentacjami Klubu Miłośników Wieliczki i Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
  W bocheńskiej drużynie szachowej wystąpili: Edward Dorociński, Justyna Krcil, Bogdan Kosturkiewicz, Jacek Tyrka, Krzysztof Sosiński, Marcin Tyrka i Piotr Widła. Drużynę wielicką stanowili: Michalina Dębowska, Jan Krzysztof Duda, Jan Paweł Gawor, Krzysztof Kuta, Marcelina Tracz, Mateusz Zając. Sędziował Mateusz Zając.
W dwóch partiach zwyciężyła drużyna Wieliczki 1:5 i 2:4. W turnieju brydża sportowego I miejsce zajęli: Jan Paluch – Andrzej Ołdakowski z Bochni 98 pkt, II: Tadeusz Kubik – Wacław Śliwa z Wieliczki 92 pkt, Jakub Kłapa – Marek Sewiołło z Wieliczki 92 pkt, III: Elżbieta Prochwicz – Krzysztof Prochwicz z Niepołomic 89 pkt, IV: Elżbieta Urbaniec – Józef Jochymek w Wieliczki 85 pkt, V: Halina Samborek – Adam Nowakowski z Wieliczki 82 pkt, VI: Bronisław Mucha – Wacław Wyżga z Bochni 79 pkt, VII: Barbara Janisz – Tadeusz Janisz z Niepołomic 55 pkt.
W meczu drużynowym kolejne miejsca otrzymali: I: Wieliczka 1, II: Bochnia, III:Wieliczka 2, IV: Niepołomice. Sędziował Wacław Wyżga.
Ostatecznie turniej szachowo-brydżowy wygrała Wieliczka przed Bochnią i przejęła solny pierścień św. Kingi dłuta Władysława Janowskiego. Za rok rozegrany zostanie kolejny turniej.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »