Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Sekcja Historyczna Stowarzyszenia Bochniaków i Miłosników Ziemi Bocheńskiej

Casorate, Włochy

Grupa powstała w 2002 roku. Jej członkowie to mieszkańcy Bochni, Brzeska i Tarnowa. Inicjatorem jest leśnik z zawodu, miłośnik historii i militariów – Jarosław Przybyło.Wszyscy są pasjonatami odtwarzającymi postacie z minionych czasów. Rekonstruują ich ubiór, broń, sprzęty codziennego użytku, obyczajowość, styl życia. Niektórzy z nich to wojowie doby państwa Wiślan, inni to zbrojni z czasów XIII wiecznych wypraw krzyżowych, rycerze z czasów bitwy grunwaldzkiej, kozacy, muszkieterowie i węgierscy piechurzy z XVII wieku. Drużyna uczestniczy w kilku ogólnopolskich projektach rekonstrukcyjnych: „Rozbicie dzielnicowe 1235-1260”, „Interregnum 1382-1385” , „Zaciężna Rota Piechoty Polskiej” – rekonstrukcja oddziału z XVII wieku. Członkowie drużyny tworzą też „Gwardię Królewsko-Górniczego miasta Bochnia”. Grupa uczestniczy w turniejach i rekonstrukcjach bitew w Polsce oraz na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, we Włoszech. Organizuje inscenizację „Najazd Kostki Napierskiego na Wieruszyce”, jest współorganizatorem Turnieju w Dębnie. W projekcie „Interregnum 1382-1385” drużyna rekonstruuje poczet rycerski Piotra ze Szczekocin, pierwszego właściciela Dębna herbu Odrowąż będącego orędownikiem objęcia tronu przez Jadwigę, córkę Ludwika Węgierskiego.

Drużyna współpracuje z instytucjami miejskimi, Muzeum im. Stanisława Fischera, bocheńskim oddziałem Archiwum Państwowego w Krakowie, Miejskim Domem Kultury w Bochni, Uzdrowiskiem Kopalnia Soli oraz Wydziałem  Promocji Urzędu Miasta w Bochni.

W najbliższych planach grupa zamierza powiększyć swój stan liczebny. Nowi członkowie grupy będą między innymi stanowili obsadę tworzonego oddziału artylerii historycznej.

 Casorate, Włochy

Casorate, WłochyDrużyna w trakcie wyprawy łupieżczej XIV w.             fot. Sylwia Nawrocka

Zamość – Gwardia Miejska Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia XVII w.  fot. Jarosław Przybyło 

 

Bochnia, Osada VI Oraczy – wiosenna orka III w.                       fot. Jarosław Przybyło

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »