Stowarzyszenie Bochniaków
i Miłośników Ziemi Bocheńskiej

Rok założenia 1936

Archiwa Środkowej Europy w Bochni

Logo

Od 10 do 14 września w Nowym Sączu i w Bochni odbywać się będzie międzynarodowa konferencja archiwalno–historyczna: „Archiwa Europy Środkowej. Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”.Logo

Organizatorami konferencji są: Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Towarzystwo Archiwalne i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. W organizacji konferencji biorą tez udział władze samorządowe Nowego Sącza, Bochni, Nowego Wiśnicza, Starostwo Powiatowe w Bochni, Kuria Diecezjalna w Tarnowie, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Uczestników konferencji gościć będzie Uzdrowisko i Kopalnia Soli w Bochni. Wśród gości konferencji będą archiwiści z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Litwy i Włoch. Udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ambasadorzy Czech, Słowacji i Węgier. Gościem specjalnym będzie Constanza księżna de Medici.

Konferencja zacznie i zakończy się w Nowy Sączu lecz cały dzień 12 września uczestnicy spędzą w Bochni i w jej okolicach. Przed południem w podziemiach kopalni wygłoszonych zostanie kila referatów poświęconych głownie osobie św. Kingi oraz historii wydobycia soli i związanej z nią historii Bochni. Po południu goście zwiedzą Nowy Wiśnicz oraz Lipnicę Murowaną. Przed wiśnickim ratuszem gości powita między innymi Gwardia Miejska Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia czyli Sekcja Historyczna naszego stowarzyszenia.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć tutaj.

Spotkanie z ukraińską delegacją z Czortkowa

Już w najbliższą środę (3 sierpnia) o 18:00 w siedzibie naszego Stowarzyszenia zostanie otwarta wystawa, przygotowana z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Bocheńska. Wystawa „Podaj rękę Ukrainie”, przedstawia skalę zniszczeń i tragedii ludzkich, które za sprawą Rosjan od pół roku na co dzień

Czytaj więcej »

Rozpoczęcie renowacji nagrobka Nikodema Goyskiego

Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, działający przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, rozpoczął realizację prac konserwatorskich przy kolejnym zabytkowym nagrobku. Tym razem został wytypowany nagrobekNikodema Goyskiego, komisarza starostwa

Czytaj więcej »

Spotkanie z Bartoszem Konopnickim – relacja

15 lipca gościliśmy w murach naszego Stowarzyszenia wyjątkowe wydarzenie – spotkanie autorskie z Bartoszem Konopnickim, autorem tomiku „Jak te manekiny…”. Wiele osób pisze wiersze, jednak niewiele z nich je wydaje. Jeszcze mniej natomiast ma odwagę sięgać po niełatwą

Czytaj więcej »